Græsk forsker kan føre bevis for, at gorgonen Medusa eksisterer. Hun skabte alle antikke menneskestatuer af sten.
Hendes hår var et virvar af giftspyende slanger. Var man så uheldig at se hende i øjnene, blev man øjeblikkeligt forvandlet til sten. Hendes navn er Medusa. Hun er en af de tre forfærdelige gorgoner.
Indtil fornylig ansås Medusa for at være et mytologisk væsen, men det har den græske professor i antikkens kunst Alexos Fidiképhalos nu sået tvivl om. Han har fremsat den kontroversielle teori, at samtlige græske marmorstatuer fra antikken er skabt af Medusa, hvilket således beviser hendes eksistens.
Satyren møder professor Fidiképhalos på Louvre Museet i Paris, som rummer nogle af Medusas mest kendte værker. Han er en lille midaldrende mand med hektiske bevægelser og et par store, meget mørke solbriller. Han trækker Satyrens udsendte hen til statuen af gudinden Afrodite fra Milos.
– Se på hende. Ingen billedhugger, selv de dygtigste, kan frembringe en perfekt kopi af et menneske, men Afrodite er en sublim gengivelse af en kvinde. Det er hun, fordi hun er en virkelig kvinde forvandlet til marmor af et blik fra Medusa, siger professor Fidiképhalos, mens han ser sig nervøst omkring, før han fortsætter:
– Hun er Medusas værk. Det er alle de andre antikke statuer på Louvre også. Det samme er dem på British Museum, Akropolismuseet i Athen og alle andre museer. Glem alt om Phidias, Myron og Praxiteles. De er alle pseudonymer for en og samme kunstner, den store Medusa.
Medusas spejl
Professoren fortæller insisterende, hvordan han allerede som barn var fascineret af den hæslige Medusas evner. Han forestillede sig, hvordan hendes ofre så ud i det øjeblik, de blev foreviget i sten.
Igennem studietiden tvivlede han mere og mere på, at menneskelige kunstnere stod bag værkerne. I årtier grublede han over, hvorfor der over statuerne hvilede en ro og en skønhed fremfor den rædsel, man måtte forvente, de ville udtrykke, når de så hendes hæslige ansigt, men så gik kabalen op for ham en dag, han barberede sig foran spejlet.
– Jeg så mig selv, som så ofte i spejlet, men den dag hvilede en elysisk ro over mig. Og da slog det ned i mig. Medusa holdt et spejl op foran sine endnu levende modeller, og når deres udtryk var det rette, tog hun det væk og så dem ind i øjnene. Som en fotograf tog hun et billede i tredimensionel marmor, siger Fidikiphalos.
Medusa er Thorvaldsen
Professor Fidikiphalos hiver Satyrens udsendte over til en marmorstatue forestillende den græske helt Perseus. Ifølge mytologien dræbte han Medusa ved hjælp af blandt andet et poleret skjold som spejl.
– Men hvad nu, hvis det var omvendt; at Medusa forførte Perseus med spejlet og gjorde ham til sten. Se på ham. Han står der lige foran dine øjne, siger han og afslører, at Medusa findes endnu, og hun skaber stadig værker.
– Jeg kan følge hendes spor gennem Romerriget, og hun var meget aktiv i renæssancen og under klassicismen. Hvem tror De Michelangelo og Thovaldsen i virkeligheden er? siger Fidiképhalos, som giver Satyrens udsendte et par mørke solbriller til afsked.
– De må hellere vænne Dem til at bære solbriller. Man ved aldrig, hvis øjne man ser ind i, siger han og forsvinder blandt gæsterne på Louvre.
Foto: Carole Raddato.

Be the first to comment on "Vild teori: Antikke marmorstatuer er skabt af Medusa"