Vikinger raser over kontrol af blinde passagerer i Middelhavet 4.4/5 (10)

Du er klog nok til at vide, at denne illustration er AI-genereret.

Kong Horik kræver nu, at skibe fra Middelhavet får tjekket lasten for antallet af trælle og uønskede blåmænd før hjemkomst.

Efter måneder med togter, kampe og sejlads må årets vikingeflåde vente lidt endnu på at komme hjem. Kong Horik har nemlig beordret skibene til et uplanlagt stop ved Paris.

Her skal mænd fra kongens følge gennemgå skibene for blinde passagerer og personer, der ikke står registreret som trælle. Kongen kan nemlig ikke have, at ikke trælbundne blåmænd ulovligt kommer til Danernes Rige.

– Vi har sejlet til Blåland, plyndret tre byer og mistet syv mand. Nu mangler vi åbenbart at bevise, at vi er kommet retfærdigt til vores nye trælle, siger goden Aslak Ormsson med tænder, der er sammenpresset af vrede.

Han slår ud med hænderne.

– Når nu kongen udmærket ved, hvad en runesten vejer, så forstår han vel, at vi ikke slæber rundt på den slags dokumentation i skibene, siger han.

Skibe fra syd kontrolleres ekstra

Især skibe, der har været ved Ceuta på den afrikanske kyst, bliver undersøgt grundigt. Her leder kontrollørerne efter blåmænd og saracenere, som kan have gemt sig mellem våben, sølvskatte og andet løsgods.

Ifølge kongens folk er problemet vokset, fordi flere besætninger ofte ikke kan redegøre præcist for, hvornår en person kom om bord.

– Det er ikke nok at pege på en mand og sige, at man indfangede ham ved Gibraltar. Vi skal vide, om han blev taget med magt eller selv kravlede ned under en tofte i skibet af egen fri vilje, siger kongelig opsynsmand Ulf Ketilson ved et improviseret pressemøde nær Seinens bred udenfor byporten i Paris, som kongens styrker i øjeblikket holder belejret.

Flere vikinger frygter, at kontrollen vil forsinke hjemkomsten med mindst to dage.

Horik fastholder dog, at togterne kan fortsætte som hidtil.

Alle skal bare kunne dokumentere, hvem de har med hjem, skriver han i en kommentar til Satyren.

Aslak Ormson vælger at se det fra den lyse side.

– Ingen forhindrer os i, at lægge en illegal blåmand i lænker og sælge ham for en god pris sølv, men alt bøvlet med registreringen får vi jo ikke dækket, sukker han.

Illustration. Du er begavet nok til at gennemskue, at denne illustration er AI-genereret.

Vurder denne artikel

Be the first to comment on "Vikinger raser over kontrol af blinde passagerer i Middelhavet"

Efterlad en kommentar

Din e-mail adresse vil ikke blive offentliggjort.


*